Nezavisni mehanizam nadzora postupanja policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova u području nezakonitih migracija i međunarodne zaštite osnovan je „Sporazumom o suradnji radi provedbe Nezavisnog mehanizma nadzora postupanja policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova u području nezakonitih migracija i međunarodne zaštite“ od 8. lipnja 2021. godine. Svoje aktivnosti Mehanizam aktualno provodi temeljem „Sporazuma o suradnji radi provedbe Nezavisnog mehanizma nadzora zaštite temeljnih prava u postupanja policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova u području zaštite granice, nezakonitih migracija i međunarodne zaštite“ od 4. studenog 2022. godine.
Svrha nezavisnog mehanizma je doprinos poštivanju temeljnih prava promatranjem postupanja policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova u području zaštite granice, nezakonitih migracija međunarodne zaštite s posebnim naglaskom na poštivanju načela zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja, zabrane kolektivnog protjerivanja zabrane mučenja i drugih oblika zlostavljanja.
Osnivanje Nezavisnog mehanizma je početak nepristranog, neovisnog i ekspertnog dijaloga s MUP-om koji se vodi sa svrhom utvrđivanja normativnih, institucionalnih, sistemskih, operativnih te tehničkih, a naposljetku ljudskih faktora koji doprinose ili uzrokuju nezakonita postupanja.
Nezavisni mehanizam nadzora čine:
- Akademija medicinskih znanosti Hrvatske (AMZH)
- Akademija pravnih znanosti Hrvatske (APZH)
- Centar za kulturu dijaloga (CKD)
- Hrvatski Crveni križ (HCK)
- prof. dr. sc. Iris Goldner Lang.
Mehanizam se sastoji od Koordinacijskog odbora (5 članova, po jedan ispred AMZH,APZH, CKD i HCK te prof. dr. sc. Iris Goldner Lang), koji neovisno od MUP-a (čiji službenici nisu nazočni sastancima Odbora) odlučuje o provođenju aktivnosti neposrednih provoditelja (8 članova, po 2 člana ispred AMZH, APZH, CKD i HCK), koji temeljem odluke Koordinacijskog odbora provode promatranja na terenu (policijske postaje, granični prijelazi, zelena granica, prihvatilišta za strance itd.).
Članovi Koordinacijskog odbora su:
- prof. dr. sc. Anna-Maria Getoš Kalac, Voditeljica Koordinacijskog odbora (APZH)
- Selma Ilić, Zamjenica Voditeljice Koordinacijskog odbora (HCK)
- mr. sc. Nermin Botonjić, Tajnik Koordinacijskog odbora (CKD)
- prof. dr. sc. Iris Goldner Lang, Članica Koordinacijskog odbora
- izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, dr. med., Član Koordinacijskog odbora (AMZH)
Neposredni provoditelji su:
- prof. dr. sc. Nadan Rustemović, dr. med. (AMZH)
- prof. dr. sc. Mario Starešinić, prim. dr. med. (AMZH)
- prof. dr. sc. Davorin Lapaš (APZH)
- prof. dr. sc. Damir Primorac (APZH)
- Samir Ilijazi, mag. iur. (CKD)
- Admir Muhić (CKD)
- Branislav Tomić (HCK)
- Živko Šimunović (HCK)
Neposredni provoditelji će provoditi promatranja postupanja policijskih službenika i njihovo poštivanje temeljnih prava nereguliranih migranata i tražitelja međunarodne zaštite u provedbi propisa koji reguliraju nadzor državne granice i pružanje međunarodne zaštite.
Nezavisni mehanizam provodi najmanje 20 promatranja (najavljenih i nenajavljenih) nad postupanjem policijskih službenika.
Logističku potporu u radu Mehanizma osigurava MUP koji je imenovao službenika za kontakt radi osiguravanja nesmetane i pravovremene razmjene informacija i obavljanja drugih poslova kojima se omogućava izvršavanje nadzornih i ostalih aktivnosti Mehanizma.
Mehanizam je u okvirima svoje statutarno određene zadaće i nadležnosti opremljen upravo onim ovlastima koje mu omogućavaju provedbu nepristranog, neovisnog i učinkovitog nadzora, pri čemu je važno imati na umu da Mehanizam ne obavlja poslove niti ima ovlasti koje imaju Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH), Pučka pravobraniteljica te Unutarnja kontrola MUP-a, već Mehanizam usko surađuje s navedenim institucijama vezano uz uočene nepravilnosti.
Mehanizam ostvaruje svoj mandat u skladu sa Sporazumom i pozitivnim propisima RH te se u svom radu vodi vizijom neposrednog, nepristranog, neovisnog i ekspertnog dijaloga s MUP-om, a u koji je posredno uključen široki krug dionika putem Savjetodavnog odbora, ali i javnost iz koje Mehanizam crpi određene spoznaje te prema kojoj transparentno komunicira nalaze svojeg rada.